SAM–e (S–adenosylmethionin) a jeho přínos pro zdraví geriatrických psů a koček

15. 11. 2018

Játra patří mezi životně důležité orgány s nezastupitelnou úlohou v metabolismu a detoxikaci. Podílí se na syntéze sacharidů, bílkovin, aminokyselin a metabolismu lipidů. V neposlední řadě plní i funkci skladovací pro celou řadu látek např. pro glukózu ve formě glykogenu, vitamin A, vitamin D, vitamin B12, vitamin K, železo a měď. Podílí se na imunitě, produkují albumin, hrají roli v endokrinním řízení organizmu (např. syntéza angiotenzinogenu, odbourávání aldosteronu a další), syntetizují řadu enzymů, např. katalázu.

Inzerce

Onemocnění jater jsou relativně častým nálezem nejen u geriatrických pacientů. Proto Vám přinášíme veterinární přípravek na podporu regenerace jater ALAVIS SAMMY, který obsahuje látky SAM-e a Silybin.

Silybin je hlavní účinnou látkou extraktu ze semen ostropestřce mariánského (Silybum marianum). Zabraňuje rozpadu hepatocytů, napomáhá regeneraci poškozené buněčné membrány a chrání jaterní buňky před působením toxinů. Současné podávání látek SAM-e a Silybinu má velký význam pro maximální ochranu a regeneraci jater.

SAM–e (S-adenosylmethionin) je aktivní sulfoniová forma methioninu, vznikající v játrech z aminokyseliny methioninu, přijímané v krmivu. Při nedostatečné výživě, hepatopatiích nebo u starých a chronicky nemocných zvířat však nemusí být jeho přísun dostačující. S-adenosylmethionin přenáší metylovou skupinu při  řadě chemických reakcí a uplatňuje se např. při syntéze neurotransmiterů, hormonů, nukleových kyselin, metabolismu tuků či syntéze glutathionu, který se uplatňuje jako významný antioxidant.

Antioxidanty zabraňují poškození buněk, například hepatocytů, volnými kyslíkovými radikály a oxidačním stresem.

SAM-e obsahuje síru a methylové skupiny a účastní se syntézy neurotransmiterů. Proto lze SAM-e využít při poruchách tzv. kognitivních funkcí u psů a koček.

Mezi kognitivní funkce (rozpoznávací funkce) patří procesy, jako jsou učení, paměť nebo rozhodování. Centra pro tyto procesy jsou uložena v různých částech mozku.

Poruchy kognitivních funkcí u psů a koček se nejčastěji projevují:

  • zhoršeným rozpoznáváním – nepoznávání členů rodiny
  • dezorientací – ztrácení se ve známém prostředí; bezcílná chůze; narážení do překážek
  • zhoršením hygienických návyků – pomočování se doma
  • změnami spánkového cyklu – noční bdění, často spojené s neklidem, vokalizací a projevy dezorientace

Tyto změny mohou vyústit v tzv. geriatrickou demenci. Za demenci považujeme stav, kdy je narušení kognitivních (rozpoznávacích) funkcí závažnější, než odpovídá věku a zdravotnímu stavu.

Posouzení závažnosti stavu náleží veterinárnímu lékaři, který na základě klinického vyšetření a laboratorních testů (hematologického a biochemického vyšetření krve, vyšetření moči) doporučí vhodný veterinární přípravek nebo další vyšetření (MRI, CT) v případě podezření na závažné neurologické onemocnění (nádorové onemocnění, zánět) nebo specializované laboratorní testy při podezření na onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (nadledvinky, štítná žláza).

Alavis Sammy, obsahující SAM-e (S-adenosyl methionin) 200 mg, Silybin (extrakt z ostropestřce mariánského) 24 mg je tak velmi vhodný pro:

  • geriatrické a chronicky nemocné psy a kočky
  • pacienty s projevy demence
  • při zhoršení jaterních funkcí (zvýšení jaterních enzymů, záněty jater a žlučových cest, nádorové změny jater; otravy aj.)

Zdroje:

  1. Au, A. Y., Hasenwinkel, J. M. and Frondoza, C. G. (2013), Hepatoprotective effects of S-adenosylmethionine and silybin on canine hepatocytes in vitro. Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition, 97: 331–341. doi: 10.1111/j.1439-0396.2012.01275.x
  2. SAMe; Steve Marsden, DVM, ND, MSOM, LAc, DiplCH; https://vcahospitals.com/know-your-pet/same
  3. Frank D., DVM, DipAVB – Cognitive dysfunction in dogs http://www.ivis.org/proceedings/Hills/brain/frank.pdf?LA=1.

MVDr. Hana Kovandová
Patron ca, s.r.o  (Alavis)
Na Sychrově 6, Praha 10
kovandova@alavis.cz

Štítky
Malá zvířata Skot a malí přežvýkavci Koně Prasata Zoozvířata Lovná zvěř Ryby Včely
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se