Metabolismus S-adenosylmethioninu a onemocnění jater

29. 8. 2017

Methionin je esenciální aminokyselina, metabolizovaná převážně v játrech, kde dochází působením enzymu methionin adenosyltransferázy ke konverzi na S-adenosylmethionin (SAMe). Ačkoli SAMe syntetizují veškeré buňky savců, většina ho vzniká v játrech – orgánu metabolizujícím přes 50 % methioninu z potravy. SAMe je nezbytný pro metylaci řady substrátů (DNA, proteinů, lipidů a mnoha dalších malých molekul) a syntézu polyaminů, proto poklesne-li jeho koncentrace pod určitou hladinu, případně je-li příliš vysoká, bude ovlivněna i normální funkce jater. Obsah SAMe v játrech ovlivňují fyziologické podmínky. Pro omezení těchto fluktuací je tedy rychlost syntézy a katabolismu SAMe v játrech přísně regulována. U myší může selhání regulace vést ke steatóze jater a rozvoji hepatocelulárního karcinomu (HCC). Z tohoto důvodu by udržování homeostáze SAMe mělo být terapeutickým cílem při léčbě nealkoholické steatohepatitidy, alkoholické a nealkoholické cirhózy jater a v chemoprevenci vzniku HCC.

Published in final edited form as: Ann Hepatol. 2013 ; 12(2): 183–189.

José M Mato*, M Luz Martínez-Chantar*, and Shelly C Lu**

 

Více o této studii se dočtete zde 

 

Použití S-adenosylmethioninu (SAM-e) u našich pacientů:

Kazuistika č.1.

Malý knírač, F, 9 let

Dg. Hemobartonelóza

Terapie: kortikosteroidy, antibiotika

Klinický stav po terapii: fena neprospívá, klinický stav se zhoršuje

Provedeno vyšetření krve: GOT- 12,5; GPT-6,7; ALP- neměřitelné

Nasazen S-adenosylmethionin v kombinaci se Silybinem

Po 2 měsících kontrolní vyšetření krve: GOT- 2,5; GPT- v normě; ALP- v normě

Klinický stav pacienty výborný bez jaterní diety, dieta se sníženou hladinou tuků

Klinika Anima, MVDr. Anderlová, Praha

 

Kazuistika č.2.

Labradorský retrívr, F, 8 let

Dg. Hepatitida

Vyšetření krve: ALT více než 16,67 ukat/ l (referenční rozmezí 0-0,55ukat/l)

Terapie: kortikosteroidy, S-adenosylmethion se Silybinem

Vyšetření krve po 6ti týdnech terapie: ALT 5,25ukat/l

Vyšetření krve po 10ti týdnech terapie: ALT 3,25ukat/l

Veterinární klinika VETCARE, MVDr. Vašíčková, Jablonec nad Nisou

 

Úloha SAM-e (S-adenosylmethioninu) a Silybinu při jaterních onemocněních

 

Játra patří mezi životně důležité orgány s nezastupitelnou úlohou v metabolismu a detoxikaci. Podílí se na syntéze sacharidů, bílkovin, aminokyselin a metabolismu lipidů. V neposlední řadě plní i funkci skladovací pro celou řadu látek např. pro glukózu ve formě glykogenu, vitamin A, vitamin D, vitamin B12, vitamin K, železo a měď. Podílí se na imunitě, produkci albuminu, syntéze angiotenzinogenu a enzymu katalázy.

Onemocnění jater jsou relativně častým nálezem nejen u geriatrických pacientů a látky SAM-e a Silybin jsou velmi významné pro jejich regeneraci.

 

Silybin zabraňuje rozpadu hepatocytů, napomáhá regeneraci poškozené buněčné membrány a chrání jaterní buňky před působením toxinů. Současné podávání látek SAM-e a Silybinu má velký význam pro maximální ochranu a regeneraci jater.

 

SAM–e (S-adenosylmethionin) je látka přirozeně se vyskytující v tělech živočichů. Vzniká v játrech z aminokyseliny methioninu, kterou psi i kočky přijímají v potravě. Při nedostatečné výživě, onemocnění jater nebo u starých a chronicky nemocných zvířat však nemusí být jeho přísun dostačující. S-adenosylmethionin se v těle účastní celé řady chemických reakcí především prostřednictvím přeměny na glutathion, který se uplatňuje jako významný antioxidant. Antioxidanty zabraňují poškození buněk, například hepatocytů, volnými kyslíkovými radikály a oxidačním stresem.

SAM-e obsahuje síru a methylové skupiny. Díky tomu se účastní syntézy neurotransmiterů. Proto lze SAM-e využít i při poruchách tzv. kognitivních funkcí u psů a koček.

Štítky
Veterinární lékař Student veterinárního lékařství Veterinární sestra
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se