Natržené vazy a hluboká poranění nohou u psa

13. 7. 2017

Traumatická poranění končetin jsou u psů velmi častá, bohužel jejich nejčastější komplikací bývá infekce, která prodlužuje dobu hojení. Špatně se hojící rány jsou ve veterinárních ordinacích řešeny denně, a to také kvůli stále narůstajícímu počtu bakterií rezistentních vůči dostupným antibiotikům. Následující kazuistika však dokládá možnost úspěšného řešení infikované rány na končetině pracovního psa pomocí přírodního produktu Vetericyn spray, který neobsahuje antibiotika ani steroidy.

Úvod

Traumata u psů spojená se ztrátou kůže, okolních tkání a narušením pohybového aparátu jsou častá. Vlastní proces hojení ran pak probíhá ve třech fázích (zánětlivé, proliferační, kontrakce a remodelace), které se navzájem překrývají. Manifestace jednotlivých fází hojení se liší dle typu rány. Nejvýraznější manifestace jednotlivých fází hojení rány je u rozsáhlých kontaminovaných ran.

Faktorů, které mají vliv na průběh hojení ran, je mnoho a lze je rozdělit na celkové a lokální. Mezi celkové faktory patří zejména druh, stáří a celkový zdravotní stav zvířete. Do lokálních vlivů řadíme stupeň narušení krevního zásobení tkání, přítomnost otoku, hematomů, kontaminaci rány bakteriemi a cizorodým materiálem a v neposlední řadě i způsob ošetření rány (Raušerová a Dvořák, 2011). Cílem následující kazuistiky bylo prezentovat terapii hluboké infikované rány u psa pomocí přírodního produktu Vetericyn spray. 

Popis případu

Hluboké poranění zadní končetiny a natržené vazy vedly u 4leté feny plemene pyrenejský horský pes k nutné operaci, nicméně pooperačně se z incize vytvořila hluboká rána. Přítomen byl hojný výtok a ani po aplikaci stehů či svorek se nedařilo ránu uzavřít. Po druhé operaci, jejímž cílem bylo provést nápravu dalšího přetrženého vazu, navíc fena chytila stafylokokovou infekci (viz obr. 1).

K léčbě této infikované rány byl použit Vetericyn spray. Přípravek byl aplikován přímo na ránu při každé výměně obvazu, minimálně 2× týdně. Již v průběhu prvních 14 dní bylo zaznamenáno výrazné zlepšení (viz obr. 2). Celková doba hojení této hluboké infikované rány činila přibližně 30 dnů (viz obr. 3−4).

Obr. 1: Rána 1. den terapie 

Obr. 2: Rána 16. den terapie

Obr. 3: Rána 20. den terapie

Obr. 4: Rána 30. den terapie

 

Diskuse

Nadužívání, nesprávné použití a nedostatečný vývoj nových antibiotik farmaceutickými firmami vedly k antibiotické rezistenci u řady bakterií (Ventola, 2015). Odborníci po celém světě se tak snaží najít kromě nových antibiotik také alternativní přípravky vhodné k řešení infekcí. Jedním z takových přípravků je rovněž Vetericyn, přírodní netoxický produkt založený na bázi kyseliny chlorné. Palmer et al. (2012) uvádějí, že právě tato kyselina hraje klíčovou roli ve spuštění neutrofilních extracelulárních pastí, které slouží k imobilizaci a usmrcení mikrobů. Přípravek tak přirozeně podporuje imunitní systém zvířete k likvidaci patogenů. 

Závěr

Kontaminace rány, větší ztráta tkáně, ale i nadměrná tenze v ráně způsobená např. rozsáhlým chirurgickým zákrokem mohou vést k vážným komplikacím v hojení takovýchto ran. Nehojící se rány jsou pak stresující nejen pro majitele, ale i samotného ošetřujícího lékaře. Přípravek Vetericyn snižuje mikrobiální zátěž v ráně, pomáhá organismu vytvořit v ní přirozeně vlhké prostředí a tím efektivně podporuje vlastní proces hojení.

(kata) 

Zdroje:
1. Pes s natrženými vazy a hlubokým poraněním nohy − případová studie. Vetericyn, A care. Dostupné na: www.acare.cz/img/soubory/vetericyn-6.pdf
2. Ventola C. L. The antibiotic resistance crisis, part 1: causes and threats. P T 2015; 40 (4): 277–283.
3. Palmer L. J., Cooper P. R., Ling M. R. et al. Hypochlorous acid regulates neutrophil extracellular trap release in humans. Clin Exp Immunol 2012; 167 (2): 261–268, doi: 10.1111/j.1365-2249.2011.04518.x.
4. Raušerová L., Dvořák M. Principy ošetření a krytí ran u malých zvířat. In: Sborník odborných přednášek pro veterinární lékaře a veterinární techniky. Bioveta, Praha, Brno, 2011: 40−43. Dostupné na: https://www.bioveta.cz/files/files/Ke-stazeni/sbornik-bioveta-jaro-2011.pdfŠtítky
Veterinární lékař Student veterinárního lékařství Veterinární sestra
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se