Sarkoptový svrab u psa

13. 2. 2018

Sarkoptový svrab je vysoce nakažlivé nesezónní pruritické parazitární onemocnění. U psů je způsobeno roztočem Sarcoptes scabiei var. canis. Tento roztoč není hostitelsky specifický a přenáší se přímým kontaktem s postiženým zvířetem nebo nepřímo kontaminovanými předměty. Vysoce rizikovým prostředím z hlediska nákazy jsou hotely pro psy, psí salony, psí školky, výběhy, výstavy a soutěže. Onemocnění je zoonotické.

Klinický obraz

Po 3−4 týdnech od nakažení se objevuje náhlý a intenzivní pruritus. Iniciálně jsou postižena málo ochlupená místa – okraje ušních boltců, lokty a břicho. Primární lézí je pruritická papulární krustózní erytematózní vyrážka. Běžné jsou lichenifikace, krusty, erytém a automutilace. S postupem onemocnění dochází k alopecii. U psů existují dvě atypické formy svrabu – intenzivní pruritus u klinicky zdravých psů a svrab norský, těžká forma postihující imunosuprimované psy.

Diagnostika

Diagnózu potvrdí nález roztočů nebo vajíček v kožním seškrabu. Diagnostika je obtížná, seškrab je nutno opakovat a roztoče se podaří nalézt pouze ve 20 % případů. U infekcí trvajících déle než 5 týdnů je nápomocným stanovení protilátek proti Sarcoptes scabiei. U 75 % případů svrabu je pozitivní pinnal-pedal reflex. Odpověď na diagnostickou terapii potvrdí podezření na infestaci roztočem.

Léčebné možnosti

Potvrzené případy svrabu léčíme přípravky s obsahem selamektinu (bezpečné i pro kolie a plemena citlivá na ivermektin) a moxidektinu.

Studie ukázaly, že k léčbě svrabu je možné použít i fluralaner. Podle klinické studie, která hodnotila účinnost jednorázového podání fluralaneru per os v dávce 25 mg/kg u 17 psů na svrab, bylo po 7 dnech 10 psů ze 17 negativních, po 14 dnech byly seškraby negativní u všech 17 psů. Léčbu vzhledem k vysoké infekčnosti svrabu musejí podstoupit všechna zvířata, která přišla do kontaktu s nemocným psem.

Současně provádíme topickou léčbu případné sekundární malasseziové infekce a koupelemi s přídavkem antiseboroik odstraníme krusty a oděrky. Ke zmírnění svědění aplikujeme glukokortikoidy v dávce 0,5 mg/kg p. o. 7−10 dní, lokálně můžeme použít sprej s obsahem kortikoidů.

Popis případu 

Podle případové studie popisující závažný svrab u psa plemene čau-čau lze k topické léčbě s úspěchem použít veterinární přípravek Vetericyn spray v dávkování 6× denně 1.−14. den a poté 4× denně 15.−30. den. V této kazuistice se jednalo o natolik závažný případ svrabu, že zvíře mělo otevřené rány po celém těle se silnou exsudací. Ošetřující veterinář si dokonce nebyl jistý, zda pes přežije.

Pacient byl vedle přípravku Vetericyn léčen jedním cyklem antibiotik. Rány se po nasazení této terapie zbarvily světle růžově (díky zvýšenému obsahu kyslíku) a začaly se ihned hojit. Do 2 týdnů začala psovi opět dorůstat srst. Po 30 dnech byl pacient vyléčen a všechna jeho srst byla dorostlá (viz obr. 1−4).

Obr. 1: 1. den léčby

Obr. 2: 10. den léčby

Obr. 3: 14. den léčby

Obr. 4: 30. den léčby

 

Sekundární prevence

Svrab je vysoce nakažlivé onemocnění a vzhledem k tomu, že roztoč přežívá i mimo hostitele, je nutné jej eliminovat z prostředí domácnosti pravidelným úklidem a mytím kontaminovaných předmětů.

(zaru)

Zdroje:

  1. Pes s ránami a boláky od svrabu − případová studie. Vetericyn, A care. Dostupné na: www.acare.cz/img/soubory/vetericyn-2.pdf
  2. Moriello K. A. Sarcoptic mange. Clinician’s brief 2005 Feb; 10−13. Dostupné na: www.cliniciansbrief.com/article/sarcoptic-mange-0
  3. Moriello K. A. Fluralaner for treating canina scabies. Clinician’s brief 2017 Feb; 76. Dostupné na: www.cliniciansbrief.com/article/fluralaner-treating-canine-scabies


Štítky
Veterinární lékař Student veterinárního lékařství Veterinární sestra
Nejčtenější tento týden Celý článek
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se