Péče o rány a jejich hojení pomocí vlhkého hojení díky patentované látce HEMA/HAS (tzv. hemagel)

21. 12. 2017

Péče o rány je velmi důležitá, správnou péčí dosáhneme rychlého a účinného hojení ran. Dnešní medicína ať veterinární či humánní považuje za moderní způsob hojení ran vlhké hojení. Co si pod pojmem vlhké hojení představit? Je-li rána udržována ve vlhkém prostředí, tak vzniká optimální prostředí pro buňky a probíhá vyšší míra epitelizace. Aktivita buněk ve vlhkém prostředí je vyšší a tím i proces hojení je rychlejší. Vlhké prostředí v ráně zlepšuje výměnu plynů, snižuje trauma v ráně a omezuje bolest v místě rány.

Pro udržení vlhkého prostředí v ráně zvířat je určena látka HEMA/HAS, tzv. hemagel, což je hydrofilní methakrylátový gel na bázi síťovaného kopolymeru 2-hydroxyethylmethakrylátu obsahujícího polymerně vázané stericky stíněné aminoskupiny. Tato patentovaná látka byla vyvinuta Ústavem Makromolekulární Chemie Akademie Věd ČR. Unikátní složení umožňuje chemicky vázat kyslíkové radikály, které vznikají při zánětlivých procesech, urychluje proces hojení rány, snižuje riziko komplikovaného hojení a potlačuje bolestivost v ráně. Vytváří povrchovou vrstvu, která se chová jako druhá kůže, čímž napomáhá ochraně před vnějšími vlivy a vytváří příznivé prostředí pro hojení ran jak akutních, tak i ran chronických a hojí jak drobná poranění, tak i větší chronické rány. Látku Hemagel je vhodné aplikovat i na pooperační rány a je možné jej použít nejen u psů, koček, ale i u hospodářských a exotických zvířat.

Hemagel působí na ránu dvojím způsobem.  Jednak absorbuje exsudáty z rány a jednak dodává do rány tekutiny. Exsudát a zánět tkáně vždy doprovázejí proces hojení a vlhké prostředí umožňuje buňkám epidermis migrovat přes serózní exsudát na povrch rány. Nejvyšší množství exudátu se vytvoří 48 hodin po poranění a zároveň je i největší míra zánětu. Zánět v tkáni vzniká na základě srážecích procesů, které uvolňují mediátory zánětu. Hemagel svým působením vytváří optimální prostředí pro ránu, udržuje zdravé bakteriostatické prostředí a napomáhá čištění rány. Pokud se ještě k tomu rána překryje obvazem, probíhá hojení za velmi příznivých podmínek. Navíc látka hemagel je unikátní v tom, že potlačuje bakterie např. Staphylococcus intermedius a Pseudomonas aeruginosa (výsledky testování viz formát PDF).

Vlhké prostředí při léčbě ran je moderní a zároveň základní podstatou ošetřování. Stabilní vlhkost v ráně zabraňuje tvorbě strupu a tím pomáhá urychlovat proces hojení, přičemž je důležité ránu řádně očistit od bakteriální kontaminace, vytvořené tkáňové drti, fyzických nečistot, zejména od překážek hojení či zpomalujících hojení a je potřeba zajistit dobrou vaskularizaci rány. Na hojení rány se podílí celá řada biochemických procesů, migrace buněk a intenzivní buněčné proliferace. Optimální vlhké prostředí zlepšuje aktivitu těchto buněk. Při sekundárním hojení strupem vzniká výrazná jizva z důvodu, kdy vrchní vrstva kůže je zapojena do strupu, který se po vyhojení odlučuje spolu s povrchovými buňkami. Při hojení suchým strupem probíhá hojení zejména v hlubších vrstvách tkáně.

 

Účinky látky Hemagel v bodech:

- chemicky váže kyslíkové radikály, které vznikají při zánětlivých procesech

- vytváří optimální pH v ráně a tím napomáhá hojení

- prověřená struktura gelu zabraňuje uvolňování částeček gelu do rány s následnou iritací

- dodává vlhkost do rány

- zabraňuje vysušování rány a tvorbě strupu

- má savou schopnost a tím čistí znečištěné rány

- snižuje bolestivost ran

- podporuje uzavírání rány jizvou

- již během ošetřování změkčuje a zlepšuje vzhled jizvy

- je protizánětlivý

 

 

více informací: Alavis Hemagel Staph intermedius testTest S aureus P aeruginosa C albions A brasiliensisŠtítky
Veterinární lékař Student veterinárního lékařství Veterinární sestra
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se