Látky prospěšné pro regeneraci kůže, srsti a kopytní rohoviny

15. 11. 2017

Látky prospěšné pro regeneraci kůže, srsti a kopytní rohoviny jsou biotin, zinek, methionin, vitamin B6 a vitamin B5.

Vitamin H (biotin) urychluje regeneraci kůže, srsti a kožních derivátů a účinně udržuje jejich kvalitní stav. Chrání citlivé tkáně kopyt a zesiluje rohovinu spodní části kopytní stěny. Je nezbytný pro růst buněk a hraje důležitou roli v aktivitě enzymů, které se podílejí na metabolismu organismu, zejména metabolismu mastných kyselin, tuků a aminokyselin. Je nezbytný pro využití živin a tím pro podporu a růst tkání a pro reprodukci zvířat. Dále podporuje vstřebávání kyseliny listové, pantothenové a vitamínu B12.

Methionin je základní esenciální aminokyselina obsahující síru, kterou organismus neumí vytvořit a musí být do těla dodávána potravou. Síra je důležitá pro stavbu tkáně kopyta a zajišťuje její pevnost a pružnost. Z methioninu navíc vzniká cystein, který je důležitý pro stavbu keratinu. Keratin má vláknitou terciální strukturu zpevněnou pomocí disulfidových můstků.

Vitamin B6 (pyridoxin) je důležitý pro vznik alaninu a glycinu z přijímaných živin. Alanin a glycin se spolu s cysteinem řadí mezi hlavní aminokyseliny keratinu.

Vitamin B5 (kyselina pantothenová) ve formě biologicky dostupného pantothenátu vápenatého

zlepšuje funkci pojiva mezi buňkami keratinu a rohovinou.

Zinek je důležitý pro řadu enzymů, které jsou potřeba pro metabolismus buňky a podílí se na regulaci rychlosti buněčného dělení, buněčné aktivity a buněčného zrání.

 

Tyto látky mají u koní pozitivní vliv:

  • pro regeneraci a zkvalitnění kůže a srsti
  • při kožních lézích a traumatech
  • pro zkvalitnění a zpevnění kopytní rohoviny, např. při křehké a lámavé kopytní rohovině
  • pro urychlení růstu kopytní rohoviny
  • pro podporu léčby při laminitis, při zánětu škáry kopytní či při hnilobě střelky a patek
  • na podporu reprodukčních funkcí u hřebců a klisenStudie na podávání biotinu u koní:

Abnormality kopytní rohoviny u lipicánských koní a účinky dietárního biotinu na makroskopické aspekty kvality kopytní rohoviny

  1. Josseck*, W. Zenker a H. Geyer

Institut veterinární anatomie, Curyšská univerzita, Winterthurerstr. 260, CH 8057 Curych, Švýcarsko, a *Klinika pro koně a hospodářská zvířata, Bernská univerzita, Länggassstr. 124, CH 3012 Bern, Švýcarsko.

 

Klíčová slova: kůň; kopyto; kvalita rohoviny; biotin

 

Souhrn

Tato studie zahrnovala makroskopické hodnocení kvality kopyt 152 lipicánských koní (130 z Rakouska a 22 z jiných zemí) a kontrolovanou dvojitě zaslepenou klinickou studii účinků biotinu na růst a kvalitu kopytní rohoviny prováděnou více než 19 měsíců na 42 hřebcích ze Španělské jezdecké školy (ŠJŠ) ve Vídni. S využitím hodnoticího systému zahrnujícího hodnocení rohovinové stěny, bílé čáry, chodidla a střelky zjistila makroskopická studie následující: 90 % rakouských lipicánů mělo měkkou bílou čáru a drolivou, popraskanou rohovinu na nosném okraji kopytní stěny; 39 % hřebců ze ŠJŠ ve věku >4 let mělo středně závažné až závažné změny v kopytní rohovině. Denní podávání 20 mg biotinu experimentální skupině koní (n = 26) a placeba kontrolní skupině (n = 16) ukázalo, že po 9 měsících nastalo u experimentální skupiny ve srovnání se stavem na začátku studie a se skupinou na placebu významné zlepšení (P <0,01). V experimentální skupině bylo pozorováno další zlepšení během následujících 5 měsíců a následně se stejně dobrý stav kopyt udržel po další 3 roky pozorování. Rychlost růstu kopytní rohoviny byla stejná v experimentální i placebové skupině (7 mm/28 dní), což znamená obnovu kopytní stěny za 11 měsíců. Průměrná hladina biotinu v plazmě neléčených koní byla 350 ng/l; u koní suplementovaných biotinem to bylo >1000 ng/l. Byl učiněn závěr, že kontinuální dietární suplementace biotinem v denní dávce 20 mg je indikována pro zlepšení a udržení kvality kopytní rohoviny u koní se suboptimální kvalitou kopyt.

 

Více o studii: zde

 Štítky
Veterinární lékař Student veterinárního lékařství Veterinární sestra
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se