Výskyt koaguláza-pozitivních stafylokoků u lidí a psů

12. 12. 2016

Stafylokoky jsou součástí běžné bakteriální flóry lidí i velkého počtu zvířat. Některé však mohou být jak u lidí, tak u domácích zvířat příčinou infekčních onemocnění. Studie zveřejněná v roce 2015 zjišťovala prevalenci koaguláza-pozitivních stafylokoků u lidí a psů v běžných domácnostech.

Úvod

Je známo asi 40 druhů stafylokoků, které se liší svojí rizikovostí pro zdraví lidí i zvířat. Jsou mezi nimi nepatogenní i nebezpečné patogenní druhy stafylokoků, které jsou rezistentní k většině běžně používaných antibiotik. Pozitivita koagulázového testu často koreluje s patogenitou stafylokoků. Staphylococcus aureus a Staphylococcus pseudintermedius, dva stafylokoky s nejvyšší patogenitou, jsou koaguláza-pozitivní.

Metodika studie

Do studie hodnotící prevalenci koaguláza-pozitivních stafylokoků bylo zařazeno 72 lidí a 61 psů z celkem 50 domácností. Byly hodnoceny vzorky lidských nosních výtěrů a nosních a rektálních výtěrů získaných od psů. Koaguláza-pozitivní stafylokoky není možné vždy identifikovat na základě fenotypu. Pro správnou identifikaci patogenních stafylokoků je proto nutné použít molekulární metody; ve studii byla použita metoda multiplexové PCR (polymerázové řetězové reakce).

Výsledky

Výskyt Staphylococcus aureus byl zjištěn u 26 ze 72 majitelů psů (36,1 %) a u 4 z 61 (6,6 %) psů. Staphylococcus pseudintermedius byl izolován u 3 účastníků studie (4,2 %) a u 28 psů (45,9 %). Jiné koaguláza-pozitivní stafylokoky nebyly v této studii izolované.

Kolonizace Staphylococcus aureus byla významně vyšší u lidí než u psů (p < 0,001). Staphylococcus pseudintermedius se častěji vyskytoval u psů (p < 0,001) a byl významně častěji izolován u psů s klinickými příznaky infekce než u zdravých psů (p = 0,02). Kolonizace Staphylococcus aureus byla významnější u fen než u psů (p = 0,045). Kolonizace zvířat koaguláza-pozitivními stafylokoky nebyla ovlivněna věkem, rasou ani chovem psa venku či v interiéru. Totožné stafylokoky byly izolované od psů a jejich majitelů v šesti domácnostech (12 %). Všichni tito majitelé uváděli, že si po kontaktu se psem ne vždy myjí ruce, a 66,7 % uvádělo, že spí se psem v posteli.

Závěr

Studie ukázala, že stafylokoky jsou rozšířené u lidí i psů. Byly izolovány dva koaguláza-pozitivní druhy: Staphylococcus aureus, jenž byl častěji zjištěn u lidí, a Staphylococcus pseudintermedius,jehož výskyt byl vyšší u psů a který byl častěji izolován od psů s klinickými symptomy. Stejný typ stafylokoků byl zjištěn u majitelů a jejich psů ve 12 % domácností.

(blu)

Zdroj:
Sleiniute J., Siugzdaite J. Distribution of coagulase-positive staphylococci in humans and dogs. Acta Vet Brno 2015; 84: 313–320, doi: 10.2754/avb201584040313.Štítky
Veterinární lékař Student veterinárního lékařství Veterinární sestra
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se