Nižší věk v době kastrace přispívá u labradorů k vyššímu riziku ruptury předního zkříženého vazu – a nejen to...
I když je ruptura předního zkříženého vazu (LCC) u predisponovaných plemen psů dědičné onemocnění, mohou k jeho rozvoji přispívat rovněž některé faktory prostředí. Význam věku v době kastrace se již dávno neskloňuje jen s pozitivy, ale také negativy. Jaký věk kastrace je tedy pro vznik vybraných onemocnění (jako právě například LCC) rizikovější?
Rizikové faktory pro vznik LCC
Ruptura předního zkříženého vazu (LCC) je rozšířeným onemocněním, které často vede ke kulhání a bývá spojeno se značnými náklady na léčbu. Ačkoliv je LCC komplexní polygenní onemocnění s vysokou dědivostí, mohou se na jeho vzniku podílet i faktory prostředí. Plemeno je sice pro rozvoj tohoto onemocnění hlavním rizikovým faktorem, ale uvádějí se i jiné vlivy jako obezita a vysoký BMI, opakované činnosti s vysokou zátěží a také věk v době kastrace.
Negativa kastrace
Kastrace psů a fen v prvním roce života se ve velké části Evropy a Ameriky stala rutinou, nicméně nedávné výzkumy poukazují na fakt, že u některých plemen psů může být časná kastrace spojena se zvýšeným rizikem kloubních onemocnění (dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie lokte, či ruptura předního zkříženého vazu) a některých druhů rakoviny (lymfom, mastocytom, hemangiosarkom a osteosarkom).
V předchozích studiích byla kastrace před dosažením 1 roku věku u zlatých retrívrů, labradorů a německých ovčáků asociována s 2–4× vyšším rizikem výskytu 1 či více kloubních poruch oproti intaktním psům. Zvýšení rizika bylo pozorováno zejména u jedinců vykastrovaných do 6 měsíců věku. U fen zlatých retrívrů došlo při kastraci v jakémkoli věku ke zvýšení výskytu jednoho nebo více sledovaných nádorových onemocnění na přibližně 2–4násobek oproti intaktním fenám. Zdá se, že u malých plemen psů není v souvislosti s kastrací zvýšené riziko kloubních poruch a pouze u dvou malých plemen (bostonský teriér a shih-tzu) dochází k významnému zvýšení výskytu některých typů nádorů. Celkově jsou zjišťovány velké rozdíly mezi plemeny, a to jak s ohledem na kloubní poruchy, tak na určité druhy nádorových onemocnění. Další výzkum je proto nezbytný.
Jedna z posledních studií provedená s labradorskými retrívry v letech 2013–2022 potvrdila, že právě kastrace provedená před 12. měsícem věku u nich významně zvyšuje riziko LCC.1 Na rozdíl od předchozího výzkumu na populacích různých plemen psů však tato práce nezaznamenala významnější vztah mezi hmotností, výškou či BMI a LCC, což naznačuje, že tyto souvislosti mohou ovlivňovat faktory opět specifické jen pro dané plemeno.
U psů velkých a obřích plemen se obecně doporučuje odložit kastraci alespoň do 12–18 měsíců věku, aby se podpořil správný vývoj kostry. Nejinak je tomu i v této studii (odložení kastrace u labradorů pro zmírnění rizika LCC, a to zejména u geneticky predisponovaných psů). U nízkorizikových plemen by rozhodnutí, zda a kdy kastraci provést, mělo vycházet z individuálních zdravotních rizik, životního stylu a priorit majitele zvířete. K dispozici jsou rovněž pokyny pro rozhodování o tom, kdy kastrovat, na základě plemene a pohlaví.3
Závěr
Cílený management prostředí může pomoci snížit výskyt nejen LCC. Obecná doporučení zahrnují udržování zdravé tělesné hmotnosti, odložení kastrace až do doby, kdy zvíře dosáhne kosterní zralosti, zajištění fyzioterapie nebo aktivit, které posilují svalstvo pánevních končetin, aby se zvýšila stabilita kloubů, a úpravu aktivit s velkou zátěží či rotačními pohyby, aby se zabránilo zbytečnému namáhání.
(kata)
Zdroje:
1. DeForge T. L., Momen M., Conidi G. et al. Age of neutering contributes to risk of cruciate ligament rupture in Labrador retrievers. J Am Vet Med Assoc 2024; 263 (3): 318–322, doi: 10.2460/javma.24.06.0406.
2. Lafuente P. Cranial cruciate ligament rupture & age at neutering in Labrador retrievers. Clinician's Brief, 2025 Mar. Dostupné na: www.cliniciansbrief.com/article/cclr-dog-risk-factors
3. Hart B. L., Hart L. A., Thigpen A. P., Willits N. H. Assisting decision-making on age of neutering for 35 breeds of dogs: associated joint disorders, cancers, and urinary incontinence. Front Vet Sci 2020; 7: 388, doi: 10.3389/fvets.2020.00388.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Veterinární lékař Student veterinárního lékařství Veterinární sestra- Nižší věk v době kastrace přispívá u labradorů k vyššímu riziku ruptury předního zkříženého vazu – a nejen to...
- Jak na kolaps trachey u psů?
- Top 5 nejčastějších poranění svalů a šlach u psů
- Jak přimět křečka k otcovským povinnostem, jak nakouknout myším pod kůži, jak funguje motýlí kompas a kdo je náš nejstarší společný předek? „Jednohubky“ z výzkumu 2025/7
- Nejčastější nádory očních víček u psů a koček
Mohlo by vás zajímat
- Veterinární akupunktura a nemoci krční míchy u psů − retrospektivní studie
- Kombinace lidokainu s fentanylem či ketaminem u psů při celkové anestezii izofluranem
- Terapie osteoartrózy u psů mezenchymovými kmenovými buňkami
- Časná léčba bolesti po ošetření parodontu u psů
- Artroskopická terapie inkompletní avulzní fraktury tuberositas supraglenoidale u psů
- Postmortální pokles teploty v orbitě při určování času úmrtí u psů