Nutraceutika v léčbě degenerativních kloubních onemocnění u psů

25. 10. 2017

Osteoartróza (OA) je bolestivé chronické progresivní degenerativní onemocnění kloubů. Kromě nesteroidních protizánětlivých léků (NSAIDs) jsou v léčbě OA využívána různá nutraceutika ve formě veterinárních přípravků. Veterinární přípravky nemají charakter léčivých přípravků a nepodléhají registraci podle zvláštních právních předpisů. Široká nabídka mnoha výrobců a kontroverzní deklarace účinnosti jsou hlavními otazníky při rozhodování, zda se investice majitele skutečně vyplatí.

Nutraceutika v léčbě OA

Nutraceutikum je látka, která se přirozeně nachází v některých potravinách a působí léčebně a profylakticky. Velkou nevýhodou volného prodeje nutraceutik je, že nepodléhají tak přísné kontrole jako léčiva. Co se týče onemocnění pohybového aparátu a nutraceutik, široce používaný pojem chondroprotektiva není přesný. Upřednostňováno je označení SADOA (slow acting drug in OA). V rámci skupiny těchto látek pak rozlišujeme dvě podskupiny: SYSADOA a DMOADs. SYSADOA (symptomatic slow acting drugs in OA) jsou látky, jež pouze zmírňují klinické projevy osteoartrózy, zatímco DMOADs (disease-modifying OA drugs) mají jistý vliv přímo na postižené anatomické struktury. Pro zjednodušení bylo navrženo používat označení symptomy modifikující a strukturu modifikující látky.

Chondroitinsulfát

Chondroitinsulfát (CS) je vysoce sulfatovaný glykosaminoglykan, který se nachází zejména v chrupavce, kostní tkáni a meziobratlových ploténkách. In vitro studie na lidských neutrofilech prokázala snížení chemotaxe, redukci fagocytové aktivity, snížení uvolňování lyzozomových enzymů a v důsledku toho zmírnění poškození synoviální membrány. Byl rovněž pozorován stimulační vliv CS na lidské chondrocyty. In vivo studie na pokusných zvířatech prokázala protizánětlivé. Bylo pozorováno snížení infiltrace neutrofily a makrofágy v poškozené tkáni. Nutno však zdůraznit, že pokus neprobíhal v prostředí kloubní dutiny, nýbrž na úrovni měkkých tkání. Experimenty prokázaly rovněž stimulační účinky CS na králičí synoviocyty a zvýšení produkce kyseliny hyaluronové.

Glukosamin

Glukosamin se ve střevě vstřebává z 90 %. Z krve difunduje přímo do kloubu. Předpokládá se, že glukosamin ovlivňuje metabolismus chondrocytů a disponuje mírnými protizánětlivými účinky. In vitro stimuluje produkci glykosaminoglykanů a proteoglykanů. Glykosaminoglykany (GAG) jsou polymery hexosaminů (glukosaminu či galaktosaminu) a uronových kyselin (glukuronová, iduronová). Mezi základní glykosaminoglykany patří chondroitinsulfát a kyselina hyaluronová. Proteoglykany jsou molekuly s proteinovým jádrem, na něž jsou navázány glykosaminoglykany, často negativně nabité. Kolem 95 % tvoří sacharidová složka. Vyplňují extracelulární prostor, zajišťují reverzibilní deformabilitu tkáně, lubrikaci v kloubech a hydrataci kloubních chrupavek tím, že mají schopnost vázat vodu.

EPA

Kyselina eikosapentaenová (EPA) je omega-3 polynenasycená mastná kyselina. Experimenty prokázaly příznivý vliv na zmírnění bolesti a kulhání u psů s osteoartrózou. 

Kurkuma a kurkuminoidy

Kurkuminoidy vykazují protizánětlivé účinky v in vitro a in vivo experimentech. V klinické studii zmírnily projevy osteoartrózy u psů s OA hodnocené lékařem.

Boswellia serrata

Boswellia serrata je rostlina obsahující látky s antirevmatickými a protizánětlivými účinky. Studie provedená na psech s diagnostikovanou OA v loketním a kyčelním klubu prokázala statisticky významné zlepšení klinických příznaků (lokální bolestivost, intermitentní kulhání, ztuhlý pohyb). Psům byl podáván výtažek z rostliny v dávce 400 mg/10 kg po dobu 6 týdnů.

Závěr

Benefity podávání nutraceutik v léčbě osteoartrózy u lidí i zvířat stále zůstávají s otazníkem. Na jedné straně existují in vivo či klinické studie potvrzující pozitivní účinky na pohybový aparát a zkvalitnění života jedince, na straně druhé však existují i studie, ve kterých se tyto pozitivní účinky neprokázaly. Co se týče vědeckých výzkumů, jasný závěr zatím nemáme. Nicméně klinické zkušenosti a reference mnoha majitelů poukazují na účinnost veterinárních přípravků, zlepšení pohybu a kvality života psů a koček.  

(dewa)

Zdroje:
1. Innes J. F. Evidence for nutraceuticals in osteorthritis: cutting through the sales patter. Proceeding of the NAVC, North American Veterinary Conference, Orlando, Florida, 2007 Jan 13−27.
2. Reichling J., Schmökel H., Fitzi J. et al. Dietary support with Boswellia resin in canine inflammatory joint and spinal disease. Schweiz Arch Tierheilkd 2004; 146 (2): 71−79, doi: 10.1024/0036-7281.146.2.71.Štítky
Veterinární lékař Student veterinárního lékařství Veterinární sestra
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se