Vliv nesteroidních antiflogistik na gastrointestinální systém u koní

26. 9. 2017

Nesteroidní antiflogistika (NSAIDs) jsou látky používané k tlumení zánětu a bolesti. Častou indikací pro jejich podání u koní je léčba bolesti a endotoxemie u koliky. V rámci prezentované studie byly sledovány různé druhy NSAIDs, jejich účinnost, ale i možné komplikace a nežádoucí účinky. Autoři se rovněž zaměřili na vyhledání alternativní medikace.

Inzerce

Úvod

Prostaglandiny patří mezi mediátory zánětu. Některé prostaglandiny jsou však důležité pro řadu fyziologických funkcí. Podílejí se na správné mikrocirkulaci a regenerační schopnosti střevní sliznice. Jsou důležité pro tvorbu protektivního hlenu, který chrání žaludeční sliznici před autodigescí. U koní ovlivňují rovněž produkci těkavých mastných kyselin a fermentační procesy v tlustém střevě.

Syntéza prostaglandinů je zajištěna dvěma izoenzymy cyklooxygenázy označovanými jako COX-1 a COX-2. COX-1 hraje roli při syntéze prostaglandinů, které plní fyziologické funkce. COX-2 se podílí na tvorbě zánětlivých prostaglandinů při rozvoji lokální zánětlivé reakce. Nesteroidní antiflogistika inhibují enzym cyklooxygenázu a tím selektivně či neselektivně zastavují syntézu prostaglandinů. 

Tenké střevo

Flunixin-meglumin inhibuje obnovu ochranné slizniční bariéry u ischemicky poškozeného tenkého střeva. Zvyšuje permeabilitu střevní stěny. Kombinace flunixinu s misoprostolem (analog prostaglandinu E1) vyrušuje jeho negativní dopad na obnovu střevní sliznice. Při kombinaci flunixinu s lidokainem dochází k výraznému snížení neutrofilní infiltrace střevní sliznice. Ischemizovaná střevní sliznice se lépe regeneruje a obnovuje. Protizánětlivý účinek lidokainu nebyl vysvětlen. V případě poškození sliznice tenkého střeva je však tato kombinace velmi vhodná a doporučuje se.

Meloxikam je řazen mezi preferenční inhibitory COX-2, ale u koní vykazuje znatelně nižší selektivitu. Představuje vhodnou alternativu flunixinu, zejména díky tomu, že neinterferuje s hojením poškozené střevní sliznice. Analgetický potenciál meloxikamu ve srovnání s flunixinem je experimentálně stejný až vyšší. Tuto informaci je ovšem nutno ověřit klinicky. 

Koxiby jsou selektivní inhibitory COX-2. Derakoxib obdobně jako flunixin inhibuje obnovu poškozené střevní sliznice. Nicméně nevykazuje vliv na zvýšení střevní permeability, a tudíž je možno jej použít jako alternativu flunixinu při ošetření kolikových pacientů s podezřením na ischemické poškození tenkého střeva. Firokoxib vykazuje minimální nežádoucí účinky na střevní sliznici, co se týče její integrity a narušení permeability.

Tlusté střevo

Při poškození sliznice tlustého střeva dochází ke znatelně vyššímu a dlouhodobějšímu zvýšení permeability pro střevní obsah, a to až 18 hodin a déle od nástupu ischemie. Flunixin-meglumin nemá negativní vliv na obnovu integrity sliznice stěny tlustého střeva. Jeho použití v terapii bolesti a endotoxemie z důvodu poškození stěny tlustého střeva se jeví jako vhodná terapeutická volba. 

Dlouhodobější aplikace fenylbutazonu může u koní vyvolat potenciálně smrtelnou kolitidu pravého dorzálního kolonu. Experimentální studie prokázala, že dlouhodobá aplikace fenylbutazonu (21 dnů) způsobila pokles produkce těkavých mastných kyselin a snížení perfuze střevní sliznice tlustého střeva.

Střevní motilita

Flunixin-meglumin, fenylbutazon, ketoprofen a indometacin vykazují inhibiční efekt na kontraktilitu střevní stěny. Prostaglandin E2 (PGE2) a prostaglandin F (PGF) naopak zvyšují kontraktilitu střevní stěny.

Závěr

Reakce sliznice tenkého a tlustého střeva na ischemické poškození je rozdílná. Reakce na nesteroidní antiflogistika je rovněž odlišná. Ideálně zvolené NSAID by nemělo narušovat reparační procesy sliznice. V případě poškození tlustého střeva je potřeba myslet na přirozeně dlouhé reparační období, jež nesouvisí s aplikací NSAIDs, a potenciální riziko rozvoje endotoxemie. V tomto případě jsou NSAIDs jasnou indikací, co se týče prevence rozvoje a léčby endotoxemie.

(dewa)

Zdroj: Marshall J. F., Blikslager A. T. The effect of nonsteroidal anti-inflammatory drugs on the equine intestine. Equine Vet J 2011; 43 (Suppl. 39): 140−144, doi: 10.1111/j.2042-3306.2011.00398.x.Štítky
Veterinární lékař Student veterinárního lékařství Veterinární sestra
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se