Nebezpečná krmiva − problém stále aktuální
Trh s krmivy pro domácí zvířata se neustále vyvíjí a roste. Významné změny byly provedeny také v rámci samotné bezpečnosti výroby, krmiva by měla být bezpečná i z hlediska kontaminace. Nicméně kauzy, kdy jsou právě krmiva příčinou vážných zdravotních problémů, či dokonce smrti zvířat, se stále objevují, přičemž celosvětově známé a populární značky v nich nezřídka hrají prim.
Příliš mnoho vitaminu D3
Poslední případ, kdy byla na trhu prodávána nebezpečná krmiva, je z konce minulého, respektive počátku tohoto roku. Společnost Hill’s Pet Nutrition stahuje řadu konzervovaných krmiv, ve kterých je nebezpečně vysoké množství vitaminu D3. Některé z těchto krmiv (Hill’s Prescription Diet z/d Canine) byly prodávány i u nás. Aktuálně výrobce varování rozšířil a stahuje z prodeje další produkty, opět taktéž z našeho trhu (viz tab. 1).
Tab. 1 Produkty společnosti Hill’s Pet Nutrition v současnosti stahované z českého trhu pro vysoký obsah vitamínu D3
Název produktu |
Číslo produktu |
Číslo šarže |
PD Canine r/d − konzerva |
8014U |
092020T28 |
SP Canine Mature Adult Active Longevity Chicken − konzerva |
8055U |
112020T25 |
PD Canine i/d − konzerva |
8408T |
092020T27 |
PD Ca i/d 12 × 360 g cs |
8408U |
092020T27 |
PD Ca k/d 12 × 370 g cs |
8010U |
092020T27 |
Vitamin D je pro svůj vliv na metabolismus vápníku ve vysokých dávkách toxický. Hypervitaminóza D se projevuje zvýšeným ukládáním vápenatých solí v ledvinách, plicích, srdci a cévách. Mezi časté symptomy u psů patří zvracení, ztráta apetitu, větší žíznivost, častější močení, nadměrné slinění a ztráta hmotnosti. V toxických dávkách může vitamin D způsobit selhání ledvin a smrt zvířete. Důkladná anamnéza by měla vyloučit případné pozření rodenticidu.
Majitelé, kteří mají podezření na intoxikaci vitamínem D3 u svého zvířete, by měli neprodleně vyhledat veterinární pomoc. Podezřelé krmivo by mělo být ihned zlikvidováno / uklizeno z dosahu dětí, domácích či volně žijících zvířat. Etiketa s číslem šarže by měla být uchována pro pozdější potřeby. Neprodleně by měl být kontaktován výrobce. Hlášení o nebezpečném krmivu by měl podat i veterinární lékař, a to výrobci a úřadům, které se zabývají bezpečností krmiv (SZPI − kontaktní místo RASFF v ČR).
Kontaminované obiloviny
Není to navíc poprvé, co Hill’s čelí problémům s kontaminovanými krmivy. Asi nejznámější kauza pochází z roku 2007 – tehdy pro výrobu svých produktů použili kontaminované obiloviny z Číny. Melamin, chemická látka bohatá na nebílkovinný dusík, se pak stal příčinou úhynu stovek zvířat. Stejný problém ovšem měla i řada dalších firem (Nestlé Purina Pet Care Company, Royal Canin, Procter & Gamble Pet Care – Iams a Eukanuba a další).
Excesy nikoliv ojedinělé
Pokud jde o aktuálně medializovanou život ohrožující koncentraci vitamínu D3 v krmivech, i ta byla v roce 2018 v zahraničí zaznamenána u řady výrobců (Sunshine Mills, Kroger King Soopers, ELM Pet Foods, ANF, Lidl – Orlando brand, Natural Life Pet Products a Nutrisca).
Další problémy mohou být i s nesprávným dávkováním minerálních látek: např. Purina Honor Show Chow Showlamb Grower s nadměrnou koncentrací mědi (2019) nebo Nutro Pet Products – Mars Corp., kde se jednalo o nadměrnou koncentraci zinku a nedostatek draslíku (2009). Velmi časté jsou rovněž kontaminace krmiv bakteriemi či plísněmi.
Závěr
Přes zlepšující se bezpečnost krmiv je dobré mít stále na mysli, že i veterinární diety mohou být zdrojem život ohrožujících složek. Kontaminace krmiv tak patří stále mezi závažné a opakující se problémy. Jedinou prevencí je sledovat jak domácí, tak také zahraniční portály, které se této problematice věnují a ihned vydávají varování (např. FDA, AVMA či Pet Food Industry).
- SZPI (Státní potravinářská a zemědělská inspekce): www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1002819&docType=ART&nid=
- FDA (U.S. Food and Drug Administration): www.fda.gov/AnimalVeterinary/NewsEvents/default.htm
- AVMA (American Veterinary Medical Association): www.avma.org/News/Issues/recalls-alerts/Pages/pet-food-safety-recalls-alerts.aspx
- Pet Food Industry. Dostupné na: www.petfoodindustry.com/topics/253-pet-food-recalls
(kata)
Zdroje:
1. Voluntary canned dog food recall. Hill’s Pet Nutrition, Inc., 2019. Dostupné na: www.hillspet.com/productlist a www.hillspet.cz/productlist
2. U.S. Food and Drug Administration. FDA alerts pet owners and veterinarians about potentially toxic levels of vitamin D in 33 varieties of Hill’s canned dog food in expanded recall. FDA, 2019. Dostupné na: www.fda.gov/AnimalVeterinary/NewsEvents/ucm634138.htm
3. U.S. Food and Drug Administration. Hill’s Pet Nutrition expands voluntary recall of select canned dog food for elevated vitamin D. FDA, 2019. Dostupné na: www.fda.gov/Safety/Recalls/ucm634087.htm
4. U.S. Food and Drug Administration. FDA alerts pet owners about potentially toxic levels of vitamin D in several dry pet foods. FDA, 2019. Dostupné na: www.fda.gov/animalveterinary/newsevents/ucm627485.htm
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Malá zvířataOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Top 5 nejčastějších poranění svalů a šlach u psů
- Jak na kolaps trachey u psů?
- Top 5 situací využití gabapentinu ve veterinární praxi... a kdy naopak vhodný není
- Nejčastější nádory očních víček u psů a koček
- Top 5 nejčastějších příčin neurologických problémů u koček referovaných na specializované pracoviště
Mohlo by vás zajímat
- Úspěšná terapie mastocytomu u psů s využitím onkolytického Sendai viru
- Plemenné dispozice psů ke karcinomu žaludku a metaplazii a dysplazii žaludeční sliznice
- Přehřátí u psa − jeho rizika a komplikace
- Je infekce felinním kalicivirem zodpovědná za vážnost lézí v případě chronické gingivostomatitidy koček?
- Proč je leishmanióza jedním z nejpodceňovanějších parazitárních onemocnění?
- Konec hledání ztracených mazlíčků? Nový způsob registrace psích čipů může veterinářům ušetřit čas