Krevní testy v kardiologii koček: další nástroj pro detekci srdečního onemocnění
Výhoda krevních testů oproti jiným diagnostickým metodám spočívá v jejich dostupnosti, minimální invazivitě, nízké ceně, nízkých nárocích na vybavení a rychlém získání výsledku. Diagnostika srdečních chorob za pomoci biomarkerů byla donedávna omezena na několik málo nespecifických parametrů (např. myoglobin, kreatinkináza). V současné době se i ve veterinární diagnostice začíná využívat další biomolekula – natriuretický peptid typu B (BNP).
BNP
Natriuretické peptidy jsou polypeptidické hormony uvolňované různými tkáněmi jako reakce na fyziologické a patologické podněty (hypoxie, zvýšené napětí srdeční stěny, námaha…). Peptidem s největším diagnostickým významem je BNP (B-type/brain natriuretic peptide), produkovaný zejména stěnou srdečních komor. Zvyšuje natriurézu, perfuzi ledvin a podporuje vazodilataci, čímž působí proti systému renin − angiotenzin − aldosteron, často nadměrně aktivovanému u pacientů s městnavým srdečním selháním.
BNP je produkován jako prohormon, který je po uvolnění do krevního oběhu enzymaticky štěpen na aktivní BNP a stabilní molekulu N-terminálního fragmentu mozkového natriuretického propeptidu (NT-proBNP) s relativně dlouhým biologickým poločasem (cca 120 minut). Ve veterinární medicíně jsou dostupné semikvantitativní a kvantitativní testy pro detekci NT-proBNP (ELISA, SNAP test). Výhodou je zejména stabilita parametru, senzitivita a specificita pro myokard.
Klinické využití
K elevaci NT-proBNP dochází především při některých srdečních chorobách (typicky kardiomyopatie) a srdečním selhání, nicméně zvýšené hladiny můžeme zjistit i u pacientů s normálním echokardiografickým vyšetřením. V těchto případech je nutné vyloučit další možné příčiny, jako je např. zvýšená srdeční zátěž v důsledku systémové hypertenze či hypertyreózy. Vyšší hladiny mohou být i následkem nižší exkrece NT-proBNP ledvinami u pacientů s renálním selháním či dehydratací.
Obecně platí, že čím vyšší hladina NT-proBNP, tím větší poškození srdce. Primární kardiomyopatie vykazuje vyšší hodnoty než sekundární. Ačkoliv přesná cut-off hodnota nebyla dosud stanovena, Vieira de Lima a da Silveira Ferreira1) uvádějí, že hodnota NT-proBNP se u zdravých koček pohybuje pod 50 pmol/l; hodnoty 50−100 pmol/l mohou doprovázet asymptomatické srdeční onemocnění, 100−270 pmol/l značí vysokou pravděpodobnost srdečního onemocnění a hodnoty přesahující 270 pmol/l jsou spojeny s městnavým srdečním selháním.
Většina studií uvádí vysokou senzitivitu a specificitu testu. Studie provedená na 227 kočkách prokázala 91,2% specificitu, 85,8% senzitivitu, 90,7% pozitivní a 86,7% negativní prediktivní hodnotu.
Stanovení NT-proBNP je vhodné zejména jako screeningový test u koček s rizikem kardiomyopatie či městnavého selhání, tzn. pacientů se srdečním šelestem, galopovým rytmem, arytmiemi či pozitivní rodinnou anamnézou, u kterých může pomoci odhalit zatím asymptomatické poškození srdce.
Další vhodnou aplikací je diferenciace respiračního a kardiologického onemocnění u pacientů s dýchacími obtížemi, zejména dyspnoe. Nízké hodnoty NT-proBNP u dyspnoického pacienta s vysokou pravděpodobností vylučují městnavé srdeční selhání.
Další diagnostické metody v kardiologii
Stanovení BNP nenahrazuje standardní kardiologické metody. Může však diagnostiku vhodně doplnit a nasměrovat k náročnějším a dražším metodám, zejména u rizikových asymptomatických pacientů nebo pacientů s „nejasnými“ příznaky. Následující tabulka shrnuje základní indikace, výhody a nevýhody jednotlivých kardiologických diagnostických modalit.
Tab. Kardiologická diagnostika: indikace, výhody, nevýhody (upraveno dle Oyama, 2011)3)
Metoda |
Indikace |
Výhody |
Nevýhody |
Echokardiografie |
Srdeční šelest |
Detailní zobrazení srdečních komor/síní, včetně rozměrů, morfologie a funkce Detekce abnormální motility mitrální chlopně, mitrální regurgitace a změn průtoku krve |
Vyžaduje specializované pracoviště, což zvyšuje náklady na diagnostiku Morfologický nález nemusí korelovat s příznaky |
EKG |
Arytmie Srdeční šelest |
Zlatý standard pro diagnostiku arytmií Může odhalit některé morfologické abnormality (např. vyšší kmit R při zvětšení komory) |
Relativně málo citlivá metoda pro odhalení srdeční hypertrofie a poruch mechanické funkce srdce Mnoho koček s kardiomyopatií vykazuje normální EKG |
Stanovení NT-proBNP |
Arytmie Srdeční choroba v rodinné anamnéze Galopový rytmus Srdeční šelest |
Vysoká senzitivita a specificita pro okultní srdeční choroby u rizikových pacientů Pomoc při směřování další diagnostiky |
Není zlatým standardem v diagnostice srdečních onemocnění Samostatně nediagnostikuje srdeční onemocnění Negativní test nevylučuje vznik choroby v budoucnu Není vhodným testem pro kontrolu zdraví plemene/chovu a pro rutinní preventivní vyšetření |
Stanovení NT-proBNP |
Respirační příznaky |
Odlišení srdeční a respirační etiologie Přesnost se zvyšuje při použití dalších diagnostických metod |
U koček s kombinací respirační a mírné/středně závažné choroby srdce se může objevit falešně pozitivní výsledek |
Rtg |
Suspektní městnavé srdeční selhání |
Zlatý standard pro diagnostiku plicního edému a pleurální efuze Zhodnocení velikosti a tvaru srdce |
Nízká specificita pro subklinické zvětšení síní Není indikováno při subklinickém městnavém srdečním selhání |
Závěr
Hodnocení kardiovaskulárních onemocnění koček by mělo zahrnovat kombinaci dostupných diagnostických nástrojů včetně fyzického vyšetření, rtg hrudníku, elektrokardiografie (v případech arytmie), echokardiografie a měření NT-proBNP. Testy pro rychlé stanovení NT-proBNP jsou dnes dostupné na trhu a mohou být použity ve spojení s dalšími diagnostickými modalitami. Společně jsou důležitým zdrojem informací v diferenciální diagnostice onemocnění srdce a plic a také v časné diagnostice kardiomyopatií u koček, což poskytuje cenný nástroj v léčbě a prognóze.
(tom)
Zdroje:
1. Vieira de Lima G., da Silveira Ferreira F. N-terminal-pro brain natriuretic peptides in dogs and cats: a technical and clinical review. Vet World 2017; 10 (9): 1072−1082, doi: 10.14202/vetworld.2017.1072-1082.
2. Stilwell N. MVC 2018: Advances in feline heart disease diagnosis. American Veterinarian 2018 Aug. Dostupné na: www.americanveterinarian.com/journals/amvet/2018/august2018/mvc-2018-advances-in-feline-heart-disease-diagnosis?p=2
3. Oyama M. Cardiac blood tests in cats: another tool for detection of heart disease. Today’s Veterinary Practice 2011 Oct. Dostupné na: https://todaysveterinarypractice.com/cardiac-blood-tests-in-cats
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Malá zvířataOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Transplantace prasečích orgánů – co jsme se naučili od prvních příjemců?
- Top 5 účinných lokálních terapií pro minimalizaci systémového užívání ATB
- Top 5 nejčastějších poranění svalů a šlach u psů
- Top 5 situací využití gabapentinu ve veterinární praxi... a kdy naopak vhodný není
- Jak na kolaps trachey u psů?
Mohlo by vás zajímat
- Úspěšná terapie mastocytomu u psů s využitím onkolytického Sendai viru
- Přehřátí u psa − jeho rizika a komplikace
- Nebezpečná krmiva − problém stále aktuální
- Je infekce felinním kalicivirem zodpovědná za vážnost lézí v případě chronické gingivostomatitidy koček?
- Proč je leishmanióza jedním z nejpodceňovanějších parazitárních onemocnění?
- Plemenné dispozice psů ke karcinomu žaludku a metaplazii a dysplazii žaludeční sliznice