Osteoartróza koček a její terapie pomocí monoklonálních protilátek
Osteoartróza (OA) je u koček nezřídka poddiagnostikované onemocnění. Po stanovení diagnózy by měla komplexní terapie vést ke zmírnění příznaků a zlepšení kvality života zvířete. Výrazný posun umožňuje využití moderních léčebných možností včetně přípravků na bázi monoklonálních protilátek vykazujících vysokou efektivitu a bezpečnost.
Diagnostika osteoartrózy
Osteoartróza/osteoartritida je multifaktoriální degenerativní onemocnění kloubů postihující především (ale nejen) kočky ve vyšším věku. Ke vzniku onemocnění přispívá obezita, omezení pohybu, výživa a genetické faktory.
Felinní OA bývá podceňovaným onemocněním především z toho důvodu, že kočky mají jiné projevy bolesti než psi. Dle retrospektivních studiích má nicméně přes 80 % koček starších 14 let rentgenologicky diagnostikovatelné artrotické změny na kloubech a okolo 60 % jedinců starších 6 let má změny alespoň na jednom kloubu. Kulhání ale majitelé popisují v méně než 13 % případů. Mezi hlavní projevy bolestivosti a omezené hybnosti u koček zpravidla nepatří viditelné kulhání, jedná se spíše o změny v chování zahrnující především následující:
- změny pohybu − méně skákání, nemožnost vyskočit nebo seskočit z výšky, odpočívání během zátěže například na schodišti, souběžné používání obou zadních nohou při chůzi do schodů
- více času stráveného odpočinkem
- méně času stráveného úpravou srsti
- změny v sociálním chování
- zvýšená vokalizace
- neochota k manipulaci
- změny ve hře a loveckém chování
- změny v celkovém držení těla
Ve vyšším věku je obvykle pozorovatelný výrazný úbytek svaloviny na pánevních končetinách, kočka tedy ztrácí i hmotnost, k čemuž často přispívá rovněž zhoršený apetit jako důsledek bolestivosti. Podrobné ortopedické vyšetření je u koček často nereálné, pokud nespolupracují, nicméně při vyšetření všech kloubů můžeme vnímat jejich omezenou hybnost, atrofii okolní svaloviny, případně i krepitaci či zbytnění kloubu. Nejčastěji zaznamenanými rtg příznaky OA jsou kloubní výpotek, periartikulární novotvorba kostní tkáně, ztluštění měkkých tkání, zúžená kloubní štěrbina, subchondrální skleróza a kapsulární či extraartikulární mineralizace.
Před zahájením léčby nesteroidními protizánětlivými léčivy (NSAIDs) by také mělo být provedeno komplexní systémové vyšetření, aby se vyloučily další metabolické abnormality, včetně stanovení krevního obrazu, biochemického vyšetření krve a vyšetření moči.
Management léčby
Mezi cíle terapie felinní osteoartritidy patří:
- léčba bolesti
- zachování pohyblivosti
- zpomalení postupu onemocnění
Léčba OA u koček je vždy multimodální a měla by být vnímána jako vzájemná spolupráce veterináře s majitelem. Komplexní terapeutický plán zahrnuje terapeutické modality, které poskytují jak úlevu od bolesti, tak profylaxi artritidy. Mezi takové možnosti patří NSAIDs a další analgeticky působící léky (gabapentin, případně tramadol), udržení optimální hmotnosti, chondroprotektiva, přiměřený pohyb a rehabilitační techniky, esenciální mastné kyseliny a doplňková terapie. V neposlední řadě je vhodná úprava prostředí.
Specifickou formu terapie nabízí užití monoklonálních protilátek proti nervovému růstovému faktoru (NGF), mediátoru bolesti vznikajícím v kloubu jako reakce na poškození. NGF se dále váže na receptory na neuronech a imunitních buňkách, čímž dochází ke zvýšení intenzity bolesti a uvolňování prozánětlivých mediátorů včetně samotného NGF. Frunevetmab je nyní na trhu jedinou monoklonální protilátkou proti felinnímu NGF a poskytuje nové možnosti terapie OA koček. Vysoce specifické proteiny imunitního systému cíleně neutralizují molekuly podílející se na vzniku onemocnění, a tím umožňují zacílit terapii přímo do místa vzniku bolesti. Lék je možné kombinovat v rámci multimodální terapie s ostatními metodami a je bezpečný i pro kočky s ledvinným selháním IRIS 1 a 2. Podává se ambulantně injekčně v 1 dávce měsíčně. 77 % majitelů referovalo dlouhodobé zmírnění příznaků bolesti, pokud jejich kočky dostávaly frunevetmab po dobu více než 3 měsíců, zvířata také vykazovala větší pohyblivost a lepší kvalitu života.
Závěr
Osteoartróza koček je velmi často přehlíženým problémem, jehož cílená a komplexní léčba ovšem významně zlepší kvalitu života u vysokého procenta stárnoucích koček postižených tímto degenerativním onemocněním. V moderní veterinární medicíně existuje řada metod, jak stav těchto pacientů zlepšit − k lékům 1. volby pro dlouhodobou terapii patří i monoklonální protilátka proti NGF frunevetmab.
(zar)
Zdroje:
1. Jaffe M. Diagnosis and management of feline osteoarthritis. Today's Veterinary Practice, 2023 Mar/Apr. Dostupné na: https://todaysveterinarypractice.com/orthopedics/diagnosis-and-management-of-feline-osteoarthritis/
2. Solensia: první a jediný přípravek na bázi monoklonálních protilátek určený k terapii bolesti při osteoartritidě. Zoetis, 2024. Dostupné na: https://www2.zoetis.cz/produkty-a-služby/společenská-zvířata/solensia
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Kongresy
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Top 5 nejčastějších poranění svalů a šlach u psů
- Jak na kolaps trachey u psů?
- Top 5 situací využití gabapentinu ve veterinární praxi... a kdy naopak vhodný není
- Nejčastější nádory očních víček u psů a koček
- Top 5 nejčastějších příčin neurologických problémů u koček referovaných na specializované pracoviště