Kočičí eozinofilní komplex v obrazech
Kočičí eozinofilní komplex (FEGC) je ve většině případů sekundární reakcí na některou z alergií. Jeho projevy jsou však často připisovány jiným onemocněním. Problém se pak daří řešit jen krátce nebo vůbec. V řadě případů kožních lézí bychom tak u koček měli pamatovat právě i na eozinofilní komplex.
Úvod
FEGC (feline eosinophilic granuloma complex) je sekundární kožní reakcí, přidruženou nejčastěji k alergiím, ale možné příčiny zahrnují rovněž infekční agens; vzácně potom FEGC může být idiopatický. Léze se mohou projevovat jako eozinofilní plaky, eozinofilní granulomy a indolentní (eozinofilní) vředy. I když u mnoha postižených koček může dojít ke zlepšení při léčbě steroidy nebo systémovými antibiotiky, obvykle po přerušení léčby dochází k recidivě, pokud nebyla identifikována a řešena příčina.
Kočičí eozinofilní komplex v obrazech
Obr. 1 Mladá dospělá kočka s multifokálními eozinofilními plaky, což jsou poměrně časté léze, běžně i pruritické. Léze mohou být jednotlivé nebo multifokální, někdy vyvýšené; především na břiše, bocích a mediálních stranách stehen. Ke vzniku lézí může přispívat olizování.
Obr. 2 Detail lézí předešlé kočky (viz obr. 1). Eozinofilní plaky jsou často lineární, ovoidní až kulaté plochy alopecie, erytému a eroze. Cytologie může odhalit eozinofily, neutrofily a bakterie (pak je nutná léčba i současné sekundární infekce).
Obr. 3 Eozinofilní plaky na boku dospělé kočky − multifokální, kulaté až splývající erytematózní vyvýšené eroze. Podobně postižené kočky je dobré vyšetřit na možné alergie (na bleší kousnutí, krmivo aj.) a také na bakteriální infekci. Diferenciální diagnózy mohu zahrnovat skvamocelulární karcinom, mastocytom, lymfom, metastazující adenokarcinom mléčné žlázy, povrchovou kožní dermatofytózu, mykobakteriální infekci nebo virové onemocnění kůže.
Obr. 4 Časné indolentní vředy u dospělé kočky (běžné). Léze mohou být jednostranné či oboustranné a často se nacházejí na mukokutánním spojení horního pysku a přilehlého špičáku nebo filtra. Časné léze jako tyto jsou erodované, erytematózní a někdy ztluštělé. Postižené kočky mohou vykazovat pruritus a automutilaci, což může přispívat ke vzniku indolentních vředů.
Obr. 5 Eozinofilní granulom dutiny ústní a indolentní vřed. Kočky mohou mít současně více různých forem FEGC. Na obrázku je kočka s těžkými indolentními vředy i eozinofilním granulomem tvrdého patra. Mezi nejpravděpodobnější diferenciální diagnózy patří neoplazie a infekční granulomy (tj. bakteriální či plísňové etiologie).
Obr. 6 Indolentní vředy u dospělé kočky. Se zhoršující se závažností se indolentní vředy mohou zvětšovat, zesilovat a mohou se stát konkávními. Mohou se vytvořit oblasti bílé či žluté nekrotické tkáně. Opět je vhodné pacienta vyšetřit na alergie i případná bakteriální onemocnění.
Obr. 7 Těžký indolentní vřed – obecně mohou být extrémně ztluštělé, ulcerované, hemoragické, erytematózní, s četnými nekrotickými ložisky (A). Postižené kočky často vyžadují léčbu glukokortikoidy. U této kočky došlo ke zlepšení (B) po 3 měsících léčby glukokortikoidy a antibiotiky, za současného hledání primárního onemocnění (alergie na bleší kousnutí).
Obr. 8 Eozinofilní granulom na bradě kočky. Eozinofilní granulomy, nejvariabilněji vypadající léze FEGC, mohou být kulaté, oválné až lineární a mohou se vyskytovat jako papuly, noduly či plaky. Léze mohou erodovat nebo ulcerovat a mohou se v nich vytvářet nekrotická ložiska. Tato kočka má na bradě erytematózní erodovaný zduřelý nodul. Mezi nejčastěji postižená místa patří obličej, kaudální část stehen a dutina ústní. Tento typ FEGC nemusí být pruritický a na terapii odpovídá různě.
Obr. 9 Léze na nose (A) a na tlapkách (B) způsobené alergií na komáří bodnutí. Nejčastěji jsou při ni postiženy ušní boltce, nos/planum nasale a polštářky tlapek. Léze mohou zahrnovat erytém, papuly, plaky, krusty, ulcerace, serosangvinózní výtok a eroze. Nezbytné je minimalizovat expozici komárům. Nasazení glukokortikoidů může zmírnit pruritus během vlastního managementu léčby.
Obr. 10 Léze ušních boltců u alergie na komáří bodnutí − u té nebyly zaznamenány žádné plemenné, věkové ani pohlavní predispozice, nicméně dle zkušeností autorky níže citovaného sdělení je častější u černých koček nebo koček s tmavší srstí. Mezi diferenciální diagnózy patří jiné typy alergií, infekční onemocnění (dermatofyty, Cryptococcus spp. aj.), demodikóza a neoplazie (např. spinocelulární karcinom, mastocytom).
Závěr
FEGC dokáže být atypický i agresivní, což dokládá rovněž jedna z námi prezentovaných kazuistik. Důkladný management a zvládnutí alergií u koček jsou však základem dobré prognózy.
(kata)
Zdroje:
1. Woodward M. Image gallery: Eosinophilic granuloma complex lesions in cats. Clinician’s Brief, 2016 Oct. Dostupné na: www.cliniciansbrief.com/article/image-gallery-eosinophilic-granuloma-complex-lesions-cats
2. Hopke K. P., Sargent S. J. Atypický a agresivní projev eozinofilního granulomatózního komplexu u kočky − kazuistika. Veterinární-lékaři.cz, 2020. Dostupné na: www.veterinarni-lekari.cz/novinky/atypicky-a-agresivni-projev-eozinofilniho-granulomatozniho-komplexu-u-kocky-kazuistika-121442
Fotodokumentace: Louisiana State University Veterinary Teaching Hospital
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
- Top 5 nejčastějších poranění svalů a šlach u psů
- Top 5 situací využití gabapentinu ve veterinární praxi... a kdy naopak vhodný není
- Kde se vzal COVID-19: Mohou za pandemii nakažená zvířata, nebo únik viru z laboratoře?
- Jak na kolaps trachey u psů?
- Nejčastější nádory očních víček u psů a koček