Bedinvetmab jako revoluční modalita v léčbě osteoartritidy: Jak ji vnímají sami veterinární lékaři a majitelé psů?

23. 10. 2023

Bedinvetmab je první injekčně aplikované biologikum na bázi monoklonálních protilátek určené k léčbě osteoartritidy (OA) psů. Účinná látka cíleně působí na nervový růstový faktor (NGF), který je důležitým mediátorem bolesti u psů. Díky tomu také pomáhá výrazně snížit jeho negativní vliv v synoviální tekutině, kde způsobuje zánětlivé změny. Shrnujeme hlavní výstupy z celoevropského průzkumu spokojenosti s touto léčbou ze strany veterinárních lékařů i jejich klientů.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

   

Pro všechna stadia OA u mladších i starších psů

Od uvedení preparátu na trh (registrován byl na konci roku 2020) bylo použito více než 4,6 milionu dávek, a to u zvířat různých věkových a hmotnostních kategorií. Bedinvetmab je schválen pro použití u psů starších 1 roku. Je tedy využíván jak u mladších jedinců, kteří trpí osteoartritidou z důvodu vrozené vývojové vady nebo úrazu, tak u geriatrických pacientů. Průměrný věk zvířete při nasazení bedinvetmabu je veterináři uváděn 11 let, průměrná hmotnost zvířete cca 30 kg (přípravek lze ovšem využít v jakékoliv hmotnostní kategorii). 

Terapii lze zahájit ve všech stadiích OA, a to i u mírných forem. U více než 60 % již dříve diagnostikovaných a léčených pacientů byla s úspěchem zahájena právě léčba bedinvetmabem. Ten může být navíc i součástí multimodální terapie.

   

Bezpečnostní profil

Jedná se o léčivo s velmi dobrým bezpečnostním profilem. Během klinického výzkumu bylo zjištěno minimum gastrointestinálních nežádoucích reakcí, v malém procentu případů bylo zaznamenáno pouze zvracení. Bedinvetmab navíc minimálně zatěžuje játra a ledviny. Při současném použití běžně používaných léků, včetně antiparazitik, antibiotik a vakcín, nebyly zjištěny žádné nežádoucí interakce.

        

Průzkum spokojenosti s léčbou

Evropský průzkum mezi veterináři i majiteli pacientů se následně zaměřil na vnímání účinnosti této léčby.

Hodnocení ze strany veterinárních lékařů

  • Více než 50 % veterinárních lékařů hodnotí bedinvetmab ve všech směrech lépe než jiné léky na osteoartritidu (grapiprant, firokoxib, meloxikam ad.).
  • U více než 60 % pacientů tato terapie zlepšila kvalitu života a hybnost zvířete.
  • U více než 50 % psů účinně zmírnila bolest spojenou s OA.
  • 80 % veterinárních lékařů kladně hodnotí minimum vedlejších účinků.
  • 75 % pacientů nepotřebovalo žádné další léky proti bolesti.
  • Více než 50 % lékařů by díky bedinvetmabu zahájilo léčbu OA dříve než doposud a v budoucnu jej budou využívat u mnohem většího počtu pacientů.
  • Veterinární lékaři ve 40 % zahájili léčbu bedinvetmabem z důvodu nedostatečné účinnosti předchozí terapie, necelých 30 % chtělo zlepšit compliance s léčbou.

Hodnocení ze strany majitelů zvířat

  • Více než 64 % majitelů považuje efekt bedinvetmabu za lepší než u předchozí léčby, naopak jen 6 % jich bylo více spokojeno s předchozí terapií.
  • Majitelé kladně hodnotí i cenu přípravku − nadpoloviční většina ji považuje za dobrou nebo rozumnou. 

  

(kasa)

Zdroje:
1. FMR Global health report. Librela awareness and usage patient record real data. December 2021.
2. BIO’SAT Vet market research. Study report Librela UK. November 2021.
3. Foster Rosenblatt Market research report. February 2022.
4. SPC Librela. Dostupné na: www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/librela-epar-product-information_cs.pdfPřihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se