Jak na močovou inkontinenci u fen a psů – přehledné vodítko pro praxi
Močová inkontinence je pasivní, mimovolní ukapávání moči. Základním klinickým vyšetřením, anamnézou a dostupnými diagnostickými metodami je nezbytné vyloučit jiné příčiny, které souvisejí s častým či bolestivým močením, a skutečnou přítomnost inkontinence potvrdit nebo vyloučit. Dalším krokem je diagnostika příčiny inkontinence a finálním bodem potom cílená terapie.
Anamnestické otázky
- Opravdu se jedná o pasivní ukapávání moči?
- Nejeví zvíře projevy dyskomfortu během močení?
- Jsou přítomné projevy dysurie/polakisurie?
- Dochází k úniku moči v průběhu celého dne, nebo pouze v klidu či během spánku?
- Děje se to každý den, nebo nepravidelně/občas?
- Kdy potíže začaly?
- Má vliv fyzická aktivita?
- Jedná se o mladé zvíře, zvíře po pubertě, starého pacienta (věková skupina a pohlaví...)?
- Je zvíře kastrované, případně má zavedený implantát deslorelinu?
- Jak vypadá samotné močení a jaká je charakteristika moči?
- Objevuje se polydipsie/polyurie?
- Vykazuje pacient projevy neuromotorického postižení (chůze, defekace, slabost pánevních končetin, kulhání apod.)?
Diagnostika
- Rozbor moči (urinalýza): Kompletní rozbor moči a močového sedimentu. Odhalení zánětu močového systému může pomoci v komplexním přístupu k pacientovi trpícímu močovou inkontinencí a může zlepšit odezvu na terapii inkontinence.
- Ultrasonografické vyšetření: Detekce strukturálních změn na ledvinách, velikost ledvin, průběh močovodů, velikost a náplň močového měchýře, pozice močového měchýře v pánevní dutině, tloušťka stěny močového měchýře, velikost a struktura prostaty, zhodnocení tzv. reziduálního objemu moči (množství moči které zůstává v močovém měchýři po vymočení).
- Cystoskopie.
- Cystografie, uretrografie, vaginouretrografie.
Nejčastější příčiny močové inkontinence
- Inkompetence sfinkteru uretry (USMI − urethral sphincter mechanism incompetence): Nejběžnější příčina močové inkontinence, řešitelná dlouhodobou medikací. U fen je častým ultrasonografickým nálezem kaudálně posunutý močový měchýř (nezřídka tvarem připomínající hrušku) nebo přítomnost abnormálního úhlu mezi krčkem močového měchýře a močovou trubicí. 80−87 % fen s močovou inkontinencí má diagnózu USMI. Neexistuje zobrazovací metoda, která by potvrdila definitivní diagnózu USMI. Suspektní diagnóza USMI je založená na historii a klinických projevech. Diagnostická terapie zahrnuje léčbu sympatomimetiky či podávání estrogenních hormonů (pouze u kastrovaných zvířat). V případě inkontinence z jiných příčin terapie nebývá úspěšná, ačkoliv nedostatečná odezva nevylučuje USMI.
- Ektopický ureter: Nejčastější příčina močové inkontinence u mladých zvířat. Řešení je pouze chirurgické. Pro potvrzení či vyloučení této nozologické jednotky je ideální výpočetní tomografie (CT). K diagnostice lze rovněž použít ultrazvukové či cystouretroskopické vyšetření.
- Malfunkce nebo zranění močového měchýře: Další časté příčiny inkontinence moči. Jako konzervativní terapeutická modalita může být zvolena farmakoterapie, avšak nebývá vždy úspěšná. Lze rovněž indikovat implantaci permanentního suprapubického katétru.
Diferenciální diagnostika močové inkontinence
- Inkompetence sfinkteru močového měchýře (USMI)
- Ektopický ureter (EU)
- Kombinace USMI + EU
- Nestabilita detruzoru (DI)
- Kombinace USMI + DI
- Onemocnění prostaty
- Neoplazie močového měchýře
- Neurologické onemocnění
- Cystitida
- (Pseudo)hermafroditismus
- Uretrovaginální či vezikovaginální fistula
- Neoplazie vaginy
- Absces v pánevní dutině
- Perineální ruptura
(dewa)
Zdroj: Nickel R. Expert guide: How I approach canine urinary incontinence. Royal Canin, 2019. Dostupné na: https://vetfocus.royalcanin.com/en/scientific/how-i-approach-canine-urinary-incontinence
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.