#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Získaná forma Fanconiho syndromu u dvou psů v Japonsku krmených dlouhodobě pamlsky ze sušeného masa

6. 9. 2017

Fanconiho syndrom (FS) je onemocnění, které postihuje proximální renální tubuly, kde následně dochází k poruchám zpětného vstřebávání glukózy, aminokyselin a bikarbonátu. Nakonec vede k renální tubulární acidóze a ledvinnému selhání. Předkládané kazuistiky japonských autorů dokládají vznik tohoto syndromu u dvou psů dlouhodobě krmených pamlsky ze sušeného masa původem z Číny. Tyto případy nejsou první a veterinární lékaři i majitelé zvířat by si tak měli být vědomi možného rizika při použití podobných produktů.

Úvod

Fanconiho syndrom je znám jako dědičné onemocnění především u plemene basenji. Získaná forma tohoto onemocnění může být vyvolána použitím některých léků (gentamicin, tetracykliny, azathioprin), těžkými kovy, infekcemi (leptospiróza) a některými onemocněními (primární hypoparathyreóza, hepatopatie v důsledku abnormální akumulace mědi). Fanconiho syndrom je nově zaznamenáván také ve spojitosti s požitím sušeného masa původem z Číny. Nejvíce ohrožená jsou toy a malá plemena psů, a to kvůli vyššímu poměru přijatého pamlsku k velikosti těla. Naopak méně ohrožená se zdají být brachycefalická plemena (s výjimkou shih-tzu), pravděpodobně díky jejich neschopnosti tyto psí pamlsky kousat. Takto získaný Fanconiho syndrom byl hlášen v Severní Americe, Austrálii, Evropě a nově i v Japonsku.

Popis případů

V prvém případě byla 4letá kříženka o hmotnosti 11,6 kg přijata s anamnézou 15denní inapetence, zvracení, hubnutí, letargie, dehydratace, polyurie a polydipsie. Na předchozím pracovišti byla neúspěšně léčena infuzní terapií a antibiotiky. Při vyšetření krve byla zjištěna mírná trombocytopenie, hypokalémie, hypokalcémie, hypofosfatémie, zvýšené hladiny alkalické fosfatázy (ALP) a alaninaminotransferázy (ALT) a metabolická acidóza. Na základě vyšetření moči (o specifické hmotnosti 1,023, přestože zvíře bylo v mírném stupni dehydratace) bylo stanoveno pH 5,0 a zjištěna glykosurie, ketonurie a množství epitelových buněk a granulárních válců. Těžká generalizovaná aminoacidurie potvrzovala Fanconiho syndrom. Majitel v anamnéze mimo jiné uváděl podávání pamlsků ze sušeného masa původem převážně z Číny i 3× denně (1−2 ks) v průběhu několika let. Po jejich odejmutí, nasazení kvalitní vyvážené diety a podpůrné léčby se zdravotní stav zvířete do 13 týdnů upravil.

Ve druhém případě byl pacientem 6letý francouzský buldoček o hmotnosti 15,6 kg, referovaný pro glykosurii bez přítomnosti hyperglykémie. Majitel uváděl ztrátu hmotnosti, polyurii a polydipsii. Při vyšetření byly zjištěny pouze změny v moči – glykosurie, izostenurie (specifická hmotnost 1,009) a acidurie (pH 7,0), dále přítomnost řady epitelií a granulárních válců. Těžká generalizovaná aminoacidurie opět vedla k diagnóze Fanconiho syndromu. Majitel uvedl, že používal pamlsky ze sušeného masa původem převážně z Číny i 4× denně (1−2 ks) v průběhu posledních 5 let. Po jejich odejmutí se klinický stav, včetně těžké aminoacidurie, upravil do 24 týdnů. 

Diskuse a závěr

I když přesná příčina vzniku Fanconiho syndromu není v těchto případech známa, nebyli tito pacienti vystaveni žádnému jinému riziku ani neprodělali onemocnění, jež by k rozvoji tohoto syndromu mohlo vést. Pravděpodobnou příčinu, tedy dlouhodobé podávání pamlsků ze sušeného masa pocházejících z Číny, potvrzuje úprava zdravotního stavu po jejich odejmutí u obou pacientů. Tyto případy navíc dokládají vznik FS u středního plemene a brachycefalika (nejspíš právě na základě dlouhodobé expozice organismu této stravě ve velkém množství), i když se primárně uvádí nejvyšší rizikovost u toy a malých plemen.

Fanconiho syndrom je nutné brát v úvahu vždy, když je diagnostikována glykosurie při normoglykémii. Velká pozornost by při výběru pamlsků pocházejících z Číny měla být věnována zejména produktům obsahujících kuřecí či kachní maso a zeleninu. Veterinární lékaři by si měli být vědomi rizika možnosti intoxikace a varovat chovatele před neuváženým použitím pamlsků tohoto typu, minimálně do doby, než bude známá přesná souvislost s FS. 

(kata) 

Zdroj: Yabuki A., Iwanaga T., Giger U. et al. Acquired Fanconi syndrome in two dogs following long-term consumption of pet jerky treats in Japan: case report. J Vet Med Sci 2017; 79 (5): 818−821, doi: 10.1292/jvms.17-0043.



Štítky
Veterinární lékař Student veterinárního lékařství Veterinární sestra
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#